Jak wybrać odpowiednie wędzisko?

Każdy wędkarz dumny jest ze swoich wędek, posiada z pewnością kilka sztuk, które wykorzystuje w zależności od tego na jakie ryby się wybiera. Bardzo istotny będzie także kołowrotek, musi być to sprawdzony model, który nie będzie się zacinał.

Oprócz nauki wyboru kołowrotka, jedną z najtrudniejszych decyzji dla początkujących, którzy uczą się łowienia, jest wybór wędki. Dla wielu nowych wędkarzy wybór wędziska spośród ogromnej liczby dostępnych na rynku wędek może wydawać się dość trudnym zadaniem. Każde wędzisko posiada inną sztywność, z pewnością na cięższe ryby lepsze będą mocniejsze mniej zginające się wędziska, natomiast na lżejsze wybierzemy giętkie wędki.

Kiedy wiemy już jaki ma być kij, wówczas należy dobrać odpowiednią żyłkę, a także spławik haczyk i przynęty. Lżejsze wędki mogą być bardzo giętkie, ale niewystarczająco silne, aby walczyć z większymi rybami. Wędki występują również w różnych długościach, krótsze wędki zapewniają większą wygodą do walki z rybami i są powszechnie używane do łowienia dużych okazów.

Oczywiście dłuższą wędką możemy rzucić dalej, jednak będzie lepsza na lżejsze okazy. Zanim wybierzesz najlepszą wędkę, musisz wiedzieć jakie ryby będziesz łowić i na jakim akwenie, przykładowo w płytkiej rzece przyda się wędka którą wykonamy długi rzut.

Wędki spinningowe dobrze sprawdzają się z lżejszymi przynętami i są dobrymi wędkami uniwersalnymi dla początkujących. Wędka może być wykonana grafitu lub włókna szklanego. Włókno szklane jest bardziej elastyczne, a także bardziej wytrzymałe. Grafit jest lżejszy, sztywniejszy ale bardziej wrażliwy, przez co łatwiej go uszkodzić. Na rynku dostępne są również pręty hybrydowe, wykonane z połączenia obu tych materiałów. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju wędki, jednym ze sprawdzonych akcesoriów będzie bat Mikado. Jest to sprawdzone wędzisko dzięki któremu będziemy mogli łowić bardzo dorodne okazy. Oczywiście trzeba będzie dobrać także odpowiedni kołowrotek, w zależności od ryb, trzeba koniecznie wybrać właściwą żyłkę.